70. ROCZNICA LUDOBÓJSTWA POLAKÓW NA KRESACH WSCHODNICH II RP.

Galerię dedykuję mojemu śp. stryjowi Michałowi Harhali, okrutnie zamordowanemu w Komarnie przez sąsiadów Ukraińców członków UPA w 1943 r. z prośbą o modlitwę w intencji pomordowanych.

Wołyń ’43. Zamordowanie naszych rodaków na Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej- i to tylko, dlatego, że byli Polakami - było oczywiście ludobójstwem. Mordy Polaków trwały przez cały lipiec i przeciągnęły się do końca sierpnia. Ukraińcy wymordowali wszystkich Polaków, którzy nie uciekli. Robili to w ramach, tzw. ''oczyszczuwalnoj akcji'', w wyniku, której Ukraina miała być ''czysta jak łza'' lub ''szklanka wody bez żadnych domieszek'' - Polaków i innych narodowości.
W Dzierżoniowie uczczono pamięć pomordowanych rodaków. 11. lipca w 70. rocznicę potwornej zbrodni, pod pomnikiem Zbrodni Wołyńskiej modlono się w intencji pomordowanych oraz złożono wiązanki kwiatów. 14. lipca w kosciele przy parafii p.w. Królowej Różańca Św. pod przewodnictwem ks prałata Zygmunta Kokoszki w asyście ks. Tadeusza Isakowicza-Zalewskiego, odprawiona została msza św. upamiętniająca tamte okrutne wydarzenia. Zgromadzeni wierni w modlitwie uczcili pamięć ofiar potwornego ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich II RP. Po mszy św. odsłonięto i poświęcono tablice pamiątkowe poświęcone pomordowanym usytuowane przy Rondzie Kresów II RP.
Kazimierz  M. Janeczko

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18

Foto: Edward Bień, Kazimierz M. Janeczko
Kontakt z autorem

<< Strona główna