MBKRŚ.



Strona główna

Informacje

Uroczystości

Wspólnota

Historia parafii

Parafialny Oddział
Akcji Katolickiej


Kronika parafii

Linki

Intencje modlitewne
Wieczór Papieski - 9.10.2020.
  Wieczór Papieski - 9.10.2020.
Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
Św. Jan Paweł II.
Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w naszej parafii obchodzimy Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II.
W piątek zgromadziliśmy się na nabożeństwie adorując Przenajświętszy Sakrament modląc się i medytując nauczanie Ojca Świętego. Tydzień wcześniej odczytany był list pasterski Konferencji Episkopatu Polski, przygotowujący do tego wydarzenia. Dzień Papieski w każdym roku ma swoje hasło, wskazujące na istotny obszar papieskiego nauczania. Tegoroczne hasło XX Dnia Papieskiego Totus Tuus (Cały Twój). Hasło to stanowi osnowę wszystkich wydarzeń modlitewnych, liturgicznych i artystycznych.  
Dzisiaj wszyscy świętujemy rocznicę wyboru na Stolicę Papieską, pierwszy raz w historii, Polaka. Dzień Papieski jest też podziękowaniem za cały pontyfikat. W tym roku obchodzimy też 100-lecie stulecie urodzin Karola Wojtyły. W naszej parafii dzieci, młodzież i dorosłych na Wieczór Papieski zaprosiła Wspólnota Ruch Światło-Życie, nabożeństwu przewodniczył ks. Kamil.
Ważnym akcentem Dnia Papieskiego jest aspekt charytatywny. 11 października to przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Z jej wsparcia korzysta rocznie 2 tys. osób z całej Polski. Stypendium, które można otrzymać już w VII klasie szkoły podstawowej, wypłacane jest aż do zakończenia studiów. Obecnie programem stypendialnym Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" objętych jest 2 tys. osób. Program ten ukończyło (po ok. 10 latach uczestniczenia w nim) ok. 4 tys. absolwentów, a dalsze 11 tys. to osoby, które kiedykolwiek w nim uczestniczyły. Kwestę przeprowadzili członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.
Jan Paweł II gromadzi Polaków na całym świecie. W organizację Dnia Papieskiego włączają się również rodacy mieszkający poza granicami Polski i wspierają Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zarówno w wymiarze duchowym, jak i finansowym. Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Argentynie, Australii czy Francji spotykają się na Eucharystiach i wspólnej modlitwie, organizują konferencje, wystawy i koncerty, aby wspólnie pielęgnować pamięć o największym z Polaków.
Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup krakowski, kardynał, papież (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), sługa Boży Kościoła katolickiego, kawaler Orderu Orła Białego. Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog. Filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego. Od 14 marca 2004 roku pontyfikat Jana Pawła II jest uznawany za najdłuższy, po pontyfikacie Świętego Piotra i bł. Piusa IX. Był papieżem przez 26 i pół roku (9666 dni). Długość jego pontyfikatu podkreśla także kontrast z papiestwem jego poprzednika Jana Pawła I, który papieżem był jedynie 33 dni. Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował o wiele więcej osób niż jakikolwiek poprzedni papież. Ogłosił błogosławionymi w sumie 1338 osób, kanonizował 51 z wszystkich 482 świętych. Trudno powiedzieć, czy kanonizował więcej świętych niż wszyscy poprzedni papieże razem wzięci, ponieważ wiele zapisów wczesnych kanonizacji jest niekompletnych, zaginionych lub niedokładnych. Podczas swego pontyfikatu Jan Paweł II powołał więcej kardynałów niż którykolwiek z jego poprzedników. Na dziewięciu konsystorzach papież kreował kardynałami 231 duchownych katolickich. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, niebędącym Włochem. Wielokrotnie sam przywoływał spełnione proroctwo Juliusza Słowackiego z wiersza "Słowiański papież". Wybór na głowę Kościoła osoby z kraju socjalistycznego wpłynął znacząco na wydarzenia w Europie wschodniej i Azji w latach 80. XX wieku. (Wikipedia)
Wieczór Papieski - 9.10.2020. Wieczór Papieski - 9.10.2020. Wieczór Papieski - 9.10.2020. Wieczór Papieski - 9.10.2020. Wieczór Papieski - 9.10.2020. Wieczór Papieski - 9.10.2020.
Wieczór Papieski - 9.10.2020. Wieczór Papieski - 9.10.2020. Wieczór Papieski - 9.10.2020. Wieczór Papieski - 9.10.2020. Wieczór Papieski - 9.10.2020. Wieczór Papieski - 9.10.2020.
Tekst i fotografie Kazimierz M. Janeczko PO AK.